Proč cvičit jógu: Přínosy, tipy a zajímavosti pro každodenní trénink těla i mysli

Publikoval Zora Navrátilová
0 Komentáře

Proč cvičit jógu: Přínosy, tipy a zajímavosti pro každodenní trénink těla i mysli

Představte si jednu z nejstarších pohybových disciplín světa. Jóga nikdy nebyla módní výstřelek, ale skutečná životní cesta. Věděli jste, že během pandemie COVID-19 narostl zájem o domácí cvičení jógy v Česku o více než 300 %? Lidi nechtěli jen zůstat fit – hledali něco, co uklidní, posílí a uvolní v čase nejistoty. Jóga se ukázala jako trefa do černého, a proto o ní dnes mluví každý, kdo chce zlepšit svůj život. Má ale jóga opravdu tak velkou sílu, nebo jde jen o skvělou fotku na Instagram? Odpověď vás možná překvapí.

Jóga a její pozitivní vliv na tělo i mysl

Jóga není jen soustava podivných pozic a hlubokých výdechů. Ve skutečnosti nabízí směs fyzického cvičení, meditace a dechových technik, která ovlivňuje celé tělo a mysl. A přínosy potvrdila i věda. Výzkum Univerzity Karlovy z roku 2022 prokázal, že pravidelná jóga významně snižuje hladinu stresových hormonů – hlavně kortizolu. Lidé, kteří cvičili jógu třikrát týdně po dobu tří měsíců, uváděli méně únavy a znatelně lepší náladu než ti, kteří necvičili vůbec.

Nejde však jen o psychickou pohodu. Jóga pomáhá uvolnit svaly, snižuje napětí v zádech a šíji, podporuje pružnost kloubů a zlepšuje držení těla. Pokud sedíte denně několik hodin za počítačem, právě jóga dokáže napravit jednostranné přetížení a bolesti, které v kanceláři vznikají. Navíc posiluje střed těla – hluboké svaly, které běžně při jiných aktivitách jen tak nevyužijete.

Jóga navíc funguje jako reset pro nervovou soustavu. Pravidelná praxe aktivuje tzv. parasympatikus, což je „brzda“ těla – uklidňuje srdce, podporuje trávení a navozuje pocit klidu. Podle dat České neurovědecké společnosti může hodina jógy týdně snížit krevní tlak až o 5 mmHg. To je u části populace rozdíl mezi zdravím a lékařskou diagnózou.

Časté mýty o józe a jak je rozbít

Kolik lidí už slyšelo od svých známých: „To není pro mě, nejsem dost pružný/ká,“ nebo „Jóga je nuda, tam se nic neděje“? Tyto mýty přitom drží zpátky i ty, kteří by jógu potřebovali nejvíc. Pružnost není podmínkou, ale výsledkem pravidelného cvičení. Na začátku neumí nikdo perfektně sestavu pozdravů slunci ani provádět náročné balancování na hlavě. Důležité je přijmout, že pokrok je individuální – a i malé zlepšení má cenu zlata.

Další omyl? Jóga není jen záležitostí žen nebo duchovně naladěných jedinců. Naopak, stále více mužů ve světě i u nás cvičí jógu kvůli lepším sportovním výkonům, prevenci zranění nebo rekonvalescenci. Tomu odpovídá i výzkum České asociace jógy, podle kterého v roce 2024 tvořili muži už 29 % účastníků kurzů, což je dvojnásobek oproti roku 2018.

A nudou? Zkuste dynamické styly jako vinyasa nebo power jóga, kde se pořádně zapotíte. Jóga má tolik druhů, že i milovník kardia nebo síly si najde svou cestu. Někdo potřebuje uvolnit napnuté kyčle a někdo zase dobít energii. A to není všechno. Jóga se dá kombinovat s hudbou, přírodou nebo dokonce s domácími mazlíčky.

Jak začít s jógou a co při tom neopomenout

Jak začít s jógou a co při tom neopomenout

Začátek není žádná věda. Stačí obyčejná podložka, volné oblečení a hlavně otevřená mysl. Často mám kolem sebe lidi, kteří váhají, jaký styl zvolit. Nejlepší je vyzkoušet několik typů a zjistit, co sedne vašemu tělu i povaze. Hatha jóga je ideální pro začátečníky – je klidnější, zaměřuje se na základní pozice a jejich správné provedení. Pokud se necítíte na skupinovou lekci, na internetu najdete desítky bezplatných videí a online kurzů v češtině.

Důležitá je pravidelnost. Nečekejte výsledky po první hodině, ale už po pár týdnech poznáte na sobě rozdíl – budete lépe spát, zlepšíte koncentraci a budete mít víc energie. A pořekadlo „lepší 10 minut denně než hodina jednou za týden“ v józe platí dvojnásob. Nastavte si jednoduchý cíl – například ranní pozdrav slunci nebo krátkou večerní relaxaci po práci.

Máte zdravotní omezení? Ideální je začít konzultací s lektorkou nebo fyzioterapeutem, kteří upraví cviky na míru. Jóga je i skvělý doplněk k rehabilitaci, zvlášť při bolestech zad, kolen nebo ramen. Důležité je poslouchat své tělo, neporovnávat se ostatními a nebát se odpočinout při únavě. Pokud sáhnete po pomůckách (bloky, pásky, deky), nestyďte se – usnadní vám cestu k lepší technice i pohodlí.

Zdravotní statistiky a konkrétní efekty jógy

Výsledky moderních studií jsou až zarážející. Jóga dokáže nejen zlepšit náladu, ale podle údajů z Národního zdravotnického informačního systému ČR také snižuje riziko hlavních civilizačních nemocí. Pravidelné cvičení jógy působí jako prevence hypertenze, cukrovky typu 2 a bolestí pohybového aparátu. Nemluvě o tom, že díky lepšímu zvládání stresu lidé méně trpí nespavostí. Podívejte se na reálná čísla v tabulce níže:

Zdravotní problémPrůměrné snížení rizika při pravidelném cvičení jógy
Hypertenze (vysoký tlak)o 40 %*
Chronické bolesti zado 36 %*
Nespavosto 31 %*
Stres a úzkosto 28 %*

*údaje platící při minimálně dvou až třech lekcích jógy týdně po dobu dvou měsíců

Jóga posiluje i srdce a imunitu. Lidé, kteří pravidelně cvičí jógu, udávají také nižší počet běžných nachlazení a rychlejší zotavení po úrazech. Fyzioterapeuti běžně doporučují jógu po úrazech páteře a kyčlí, protože pomáhá optimalizovat návrat ke zdravému pohybu.

Tip na závěr? Sledujte pokrok. Pište si poznámky a vnímejte, jak se mění vaše energie, kvalita spánku, vztahy nebo samotný pohyb. Mnoho lidí potvrzuje, že se díky józe méně uráží, zvládají lépe stres v práci i neshody v rodině. A to se v dnešní době prostě počítá.

Malé tipy pro každodenní začlenění jógy do života

Malé tipy pro každodenní začlenění jógy do života

Ne každý má čas na hodinové lekce. Jestli chcete jógu opravdu zařadit do života, zkoušejte krátké a jednoduché sestavy. Ranní protahování v posteli, pět hlubokých nádechů a výdechů, pár otoček krkem během volání, rychlé „kočka-kráva“ během pauzy na oběd. I to je jóga.

  • Používejte techniku „body scan“ – vědomě si projděte tělo od konečků prstů k hlavě a uvolněte každý sval.
  • Najděte si v týdnu jeden den na delší lekci – třeba v neděli ráno, kdy je doma klid.
  • Kombinujte jógu s hudbou, kterou máte rádi. Není potřeba pustit si tibetské mísy – klidně si zacvičte na český pop.
  • Neporovnávejte se s influencery nebo sousedy. Každý tělo je jiné a každý pokrok je úspěch.
  • Zapojujte děti nebo partnery – některá cvičení jsou fajn i ve dvojici.

Pokud hledáte dlouhodobý návyk, spojte jógu s denní rutinou. Krátká rozcvička po zazvonění budíku, večerní dechové cvičení před spaním nebo třeba protahovací pozice při čekání na vaření kávy. Mozek si časem spojí pohyb s konkrétní aktivitou a vy na jógu „nezapomenete“.

Závěrem? Jóga není jen o pohybu – je to cesta, jak zůstat fit, klidný, vyrovnaný a spokojený. Nečekejte dokonalost, berte radost z pohybu a každý malý krok. Tělo i mysl se vám brzy odvděčí. Jak by řekla Patricia Walden, která cvičí jógu přes 40 let: „Jóga není dostat se do pozice. Je to cesta, jak poznat sám sebe.“ A taková cesta stojí za vyzkoušení pro každého z nás.

Napsat komentář